DEN S INTEGROVANÝM ZÁCHRANNÝM SYSTÉMEM

Dne 3. 6. 2022 se uskutečnil dlouho odkládaný „Den s integrovaným záchranným systémem“. Akce byla určena celému prvnímu stupni, kde si více než 160 žáků prošlo výchovně vzdělávacími či sportovními aktivitami.

Celý den začal s hasičskou posádkou z Líšně, která nám ukázala několik způsobů hašení a na závěr nečekaně osvěžila všechny přítomné. Poté pokračovaly hromadné ukázky pod taktovkou Policie ČR. Oddělení hlídkové služby nám představilo záchyt nebezpečného pachatele. Jakmile se u něj objevil nůž, použití distančního elektrického paralyzéru bylo nutností. Chvíli poté přijel psovod se svým psím parťákem. Oba nám nejprve představili, jak sehraným týmem jsou. Poté co se vyskytl v naší blízkosti i ozbrojený zločinec, který neváhal použít i svou střelnou zbraň, tak nás čtyřnohý člen policejního sboru ujistil, že je velmi důležitým článkem policie a pachatele zneškodnil. Velmi důležitou posilou v pátrání po pohřešovaných, ztracených či hledaných osobách je také čtyřnohý hrdina – pes Chooco, který nás spolu se svým parťákem Ing. Satorou (z organizace RESDOGS) přesvědčil o tom, že nám se na akci žádný žák nemůže ztratit.

Nejen hromadné ukázky naše žáky zaujaly. Všichni jsme si měli možnost projít statická či aktivní stanoviště, kterých bylo celkem 15. Zde jsme si obhlídli velké hasičské auto, vozidla patřící dopravní policii či jejich motocykl. Vyzkoušeli jsme si balistické vesty, osahali krátké i dlouhé zbraně či další vybavení nutné pro úspěšné zákroky všech přítomných jednotek. Žáci si pomocí radaru mohli zjistit, zda jim od pošty přijde pokuta za rychlý běh nebo si vyzkoušeli fungování alkoholtestru. Před zákonem se naši žáci rozhodně neschovají, jelikož každému z nich byly odebrány otisky prstů. Pod vedením hasičů jsme si zabalili evakuační zavazadlo či se společně seznámili se symboly nebezpečných látek. Přebytečnou energii jsme vybili na hřišti s Nerf pistolemi, na nízkém lanovém centru, při střelbě lukem na terč, na balance bordech či během jiných aktivit, které si pro žáky připravili organizátoři akce a organizace Newman school. Posílena byla i týmová spolupráce při zneškodňování bomby či během ošetření zraněného jedince a jeho přenesení do bezpečí.

Celou akci jsme si užili plnými doušky. Nálada všech zúčastněných jednotek byla velmi přátelská a profesionální.  Vše podtrhlo příjemné slunečné počasí. První ročník byl více než vydařený. Děkujeme všem za spolupráci.

Ing. Bc. Jana Pakostová

FOTOGRAFIE